mé projekty

Podívejte se, co vzniklo pod mýma rukama

Taneční projekty

Za svých téměř 20 let v tanečním světě jsem vytvořila mnoho projektů. Vznikaly často spontánně a reagovaly na potřeby mé a mých kolegyň z taneční komunity. Projekty spojovalo právě to, že se díky nim komunita scházela, sdílely se informace a zkušenosti a věřím, že se tak zlepšila i úroveň orientálního tance u nás.

Orient Express magazín

Byl to orientální online magazín, který vznikl v roce 2009 a projekt byl ukončen roku 2014. Uváděli jsme články na nejrůzější témata – hudbu, tanec, překlady písní, kostýmy, interview, reportáže apod. Spoluredaktorkou byla například Badriyah, se kterou jsme magazín vymyslely, dále Dana Blahetová, Vilma Kaplanová a další.

Nová verze projektu jsou podcasty Orient Express Live!

Orient Night

Od roku 2009 můžete v Brně navštěvovat orientální večery v hudebních klubech (začínali jsme v Bora Bora, Girandelle, Viva La Fiesta, v Two Faces, v Esperanze a v Savoyi). Na programu večera je vystoupení profesionálních a amatérských tanečnic především orientálních stylů. Na tyto akce zveme zajímavé hosty – Eglal, Vendulku Uhýrkovou, Shereen, Yaliu a pořádám většinou i semináře.

Na tuto akci se můžete kdykoliv přihlásit jako účinkující! Každý může ukázat svůj tanec a zatančit si v pohodové atmosféře.

Orient Vision z.s.

V roce 2010 jsem založila  občanské sdružení Orient Vision o.s. a to spolu s Terezou Dvořákovou, která mi pomohla uskutečnit festival Tales of Sahara a díky jejím zkušenostem z jejího oboru bylo vše o moc jednodušší. Třetí osobností ve sdružení byla Lenka Badriyah Zychová, která také vypomohla na festivalu a to přednáškami, organizací a moderování open stage a koordinací soutěže „Queen of Baladi“. V pozdější době sdružení pořádalo mnoho aktivit na osvětu orientálního tance v Brně a Jihomoravském kraji. Spolupracujeme se studenty škol, s cizinci ze třetích zemí na projektu pro podporu integrace a dalšími organizacemi, kde prezentujeme orientální tanec široké veřejnosti a snažíme se tak o lepší reputaci tohoto tance. V tuto dobu má projekt na starost nová členka Pavlína Bádrová, kterou zaštiťuje dohled nad administrativou.

V roce 2013 jsem také v rámci sdružení uspořádala první úspěšnou konferenci orientálních tanečnic, která se bude opakovat každý leden. Má za cíl sdílet informace, vzdělávat se navzájem řešit důležité otázky. V roce 2013 jsme se zúčastnili evropského projektu na podporu integrace a uspořádali několik osvětových kulturních akcí po Jihomoravském kraji, kde si lidé mohli vyzkoušet různé etnické tance a podívat se na různé přednášky. Sdružení nadále pokracuje především v organizaci Tales of Sahara festivalu a konference pro lektorky až dodnes a to s novou posilou Markétou Maškovou (dříve Šunkovou), která ma nastarost veškeré účetní práce a je mou pravou rukou a hlavně kamarádkou.

Tales of Sahara

Festival, který pořádám návazně na Cairo Dreams a Glamour Orient Show se rozrostl na pětidenní akci a teší se velké návštevnosti a oblibě. Festival připravuji celý rok se sdružením Orient Vision z.s. a každý rok zveme mezinárodní hosty jako Orit Maftsir, Jamilah, Kareem GaD, Katalin Schaffer, Yalia, Katalin Breban, Mercedes Nieto, Munique Neith… od kterých se tanečnice učí na workshopech a diváci je mohou na živo vidět tančit na naší Galashow.

Orient Bootcamp

O intenzivním tanečním tréninku jsme společně s Badriyah snili už dlouho a v roce 2013 se nám jej podařilo konečně uspořádat. Chtěli jsme udělat program více do hloubky, více praktický i s potřebnou teorií, na kterou většinou na seminářích nezbývá čas. Vznikl tak fyzicky náročný intenzivní trénink, který jsme díky jeho náročnosti nazvali Bootcamp. Program je velmi nabitý a první termín byl naplněný během dvou dnů a proto jsme vypsali i druhý. O další rok později jsme opět uskutečnily další Bootcamp, s jiným a novým programem. Určitě se chystáme tento projekt zopakovat.

Taneční skupiny

V mých začátcích jsem toužila být v nějaké taneční skupině, která dělala folklór a jelikož žádná tehdy neexistovala, společně s Aini a Samiyou jsme ji založily. Věnovaly jsme se především egyptskému folklóru, ale i moderním tancům. Vystupovali jsme především na festivalech orientálního tance, kde jsme prezentovaly právě folklór. Další uskupení Awaleem se věnovalo taky folklóru, ale hlavním cílem bylo se vrátit do Zlaté éry a dělat vystoupení v tomto vintage stylu, doprovázet vystoupení hudbou a jednou třeba i zpěvem, jak to dříve bylo zvykem. Za 15 let se můj taneční záběr různě vyvíjel a a s tím i skupiny a tedy i jejich koncepty. Aktuálně působím v Aphrodisia / dance company, kde se věnujeme komerčnímu avšak uměleckému ztvárnění orientálních tanců a oproti předchozím uspukením cílíme na vystoupení na akcích, bavení publika a na popularizaci orientálního tance.

Funoon Shaabeya – dokumentární film

Asi už jste se dozvěděly o mých cestách do Egypta a studiu egyptského folklóru. To vše jsem zúročila v dokumentárním filmu Funoon Shaabeya (v překladu “tradiční umění”), který jsem s kameramankou Klaudií natočila v roce 2021. Ve filmu je spousta rozhovorů a hlavně ukázek tradičních tanců a hudby Egypta. A vy se na film můžete už teď podívat zde na webu. Nebo si o projektu přečíst více na jeho webu zde.

Konference lektorek Al Raqs

Všechny mé projekty vznikly na popud toho, co zrovna v taneční komunitě chybělo. Stejně tak to bylo s konferencí, kdy jsme s tanečnicemi postrádaly možnost sdílet své know-how, zkušenosti a možnost rozvíjet se i v dalších oblastech – jako je marketing, psychologie apod. Několik let se konference konala živě v Brně a potkávaly se tam tanečnice z celé ČR a Slovenska. Akce ale už vyrostla, já se dostala do mezinárodní scény a tak se už dvakrát konference koná online pro všechny tanečnice na světě. Podívejte se, jak vypadal program té poslední.

odebírejte newsletter

Chcete vědět o mých aktivitách jako první?