něco málo o mně

Jaká byla moje cesta k tanci?

Orientální tanec mě uchvátil v roce 2004 a od prvního momentu jsem se mu začala věnovat intenzivně a posléze i profesionálně. Díky tanci mohu předávat mé  zkušenosti  dalším studentkám a kolegyním lektorkám, pomáhám s přípravou tanečnic na soutěže, tvořím skupinové choreografie, vyučuji  teoretické přednášky a věnuji se výzkumu egyptského folklóru. Díky tanci mohu cestovat po světě za vystoupením či výukou a poznávat tak celý svět. S tancem a za tancem jsem se vydala například do těchto zemí: Polsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Maďarsko, Itálie, Indie, Jižní Korea, Jihoafrická republika…Moje kurzy a semináře jsou vždy nabité informacemi a nezapomínám ani na jedinečnost projevu každé účastnice.

Pomáhám tanečnicím poznat autentické prostředí, ve kterém se v Egyptě tančí

Začátek mé lásky k tanci vznikl přímo v Egyptě a proto se do Egypta stále vracím každý rok a studuji s místními tanečnicemi (Shahrzad, Randa Kamal, Aida Nour…), poznávám hudebníky a účastním se běžných oslav. Díky tomu jsem mohla poznat autentické prostředí, ve kterém se tanec provozuje a to se promítá do veškerých mých aktivit a snažím se to tanečnicím zprostředkovat. Egypt si mě získal i s vým rozmanitým folklórem, který jsem studovala u tradičních umělců po celém Egyptě, ale i s národními skupinami The Reda Troupe a Kawmeya Troupe. Tak moc jsem Egypt procestovala, že jsem se v roce 2021 rozhodla natočit dokument právě o těchto lidech, za kterými jezdím a ukázat tak lidem místní folklor.

Každý projekt má za cíl spojovat komunitu a nabízet možnosti, jak se v tanci rozvíjet dál

V Česku se intenzivně věnuji rozvoji naší taneční komunity a proto vznikaly mé další projekty jako egyptská folklorní skupina, mezinárodní festival díky němuž do Česka přijelo spoustu tanečních hvězd, konference pro lektorky ke sdílení know how, různé intenzivní pobyty a další. Každý projekt má za cíl spojovat komunitu a nabízet možnosti, jak se v tanci rozvíjet dál. Spousta z nich má už mezinárodní přesah, jako například konference Al Raqs, podcast, online přednášky a další.

I přesto, že hlavní aktivity jsem směřovala pro české tanečnice, byla jsem pozvána i na zahraniční události, festivaly a jako porotce soutěže. Měla jsem to štěstí být hostem Evropského orientálního festivalu a Bazar oriental v Německu, Oriental festival v JAR, International Bellydance festival v Jižní Koreji, Liptov Orient Fest na Slovensku, Oriswiss ve Švýcarsku, Mandragon a Egyptian Fever v Polsku, Austrienta v Rakousku, Orient Expo v Maďarsku, Let’s dance Bellydance v Řecku a další. Na několika z nich moje skupina získala trofeje, jedny z nejcennějších pro měn bylo 1. místo na Let’s Dance v Praze, kde se mi za folklorní choreografii dostalo opravdového uznání od Aidy Nour a Yousry Sharifa z Egypta a 1. místo na Cairo fest v Budapešti, kde zasedly v porotě světové hvězdy jako je Nesma, Mercedes Nieto. Jedním z velkých milníků pro mě bylo dvouleté angažmá v Indii, kde jsem zažila desítky různých oslav, na kterých jsem vystupovala.

Tanečnicím formou soukromých lekcí pomáhám vyšperkovat jejich soutěžní vystoupení

Moje zkušenosti jako porotce mnoha soutěží, jak v ČR, tak zahraničí mi daly spoustu zkušeností, díky kterým pomáhám dalším tanečnicím při mé výuce. Tanečnice mohou využít mentoringu, kdy jim formou soukromých lekcí pomáhám vyšperkovat jejich vystoupení. Pracujeme společně na tom, aby tanečnice rozvíjela svůj styl. Pro skupiny vytvářím soutěžní choreografie především ve folklorním stylu, ale třeba i v moderních stylech s rekvizitami.

Česká taneční scéna naštěstí pokulhává v rivalitě, a tak s tanečnicemi velmi často na projektech spolupracujeme. Díky Kathreen Derouet jsem mohla pracovat na Top Czech  Bellydancers nebo Tančím, tedy jsem. Se Sahar a Karolinou na jejich výukovém projektu Orient Art Club. Trénovala jsem s Daima Dancers v Plzni, TŠ Neila v Rýmařově a s dalšími skvělými tanečnicemi a školami tance.

Do světa se vydávám stále – ať už naživo, nebo s novou dobou i online formou

Do světa se vydávám stále – ať už naživo, nebo s novou dobou i online formou. Tam, kde to vše začalo – tedy v Egyptě, jsem byla pozvána tanečnicí Farah Nasri na její “Bellydance on location”, kde jsem přednášela o egyptském folklóru, taky jsem už podruhé součástí amerického projektu The Bellydance Bundle – online výuky a můj film Funoon Shaabeya je možné sledovat na Daturaonline – projekt známé tanečnice Rachel Brice. Vše jsem završila právě natočením dokumentu Funoon Shaabeya v Egyptě.

Vděčnost, tohle slovo asi ani nevystihuje to, jak se cítím, když se ohlédnu zpět.

Za ta léta mám pocit, že už jsem zažila ne jeden, ale hned několik tanečních životů. I přesto, že už jsem spíše hostující tanečnicí, lektorkou… tak jsem stále i studentkou a to je jedno z nejdůležitějších, co mě při tanci drží. Pořád se totiž vyvíjí samotný tanec, celá komunita a my samy, jako tanečnice. Vděčnost, tohle slovo asi ani nevystihuje to, jak se cítím, když se ohlédnu zpět. A co dál? V mých aktivitách pokračuju a hned tak svůj kostým na hřebík nepověsím.

 

Chcete vědět, na čem zrovna pracuji? Sledujte mě na sítích!
[dnxte_masonary gallery_ids=”259139,259131,259115,259078,259069,259077,259252,259253,259254,259255,259256,259257,259258,259259,259260,259261,259262,259263,259264,259265″ dnxte_columns_tablet=”” dnxte_columns_phone=”1″ dnxte_columns_last_edited=”on|phone” _builder_version=”4.22.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/dnxte_masonary]