Orientální nebo břišní tanec učím 13 let a mými kurzy prošla velká spousta žen. Vždy jsem zvědavá, co je na kurz přivedlo a s jakým cílem se rozhodly kurz orientálního tance absolvovat. Když se ohlédnu za těmi lety praxe, cíle a motivace se tolik nezměnily.

Pokud už tančíte dlouho, zajímalo by mě, proč vy tančíte? Proč jste tančit začali? Najdete se v tomto textu?

A teď už se podívejme na nejčastější důvody, proč se začíná s orientálním břišním tancem.

EGYPT

Pro některé je Egypt zaklínadlem, jedou na dovolenou a jsou ohromeni kulturou, památkami a taky často právě břišními tanečnicemi, které v resortech pro turisty tančí. Po návratu do ČR hledají kurz, kde by se to, co viděly, nejen rády naučily, ale zůstal by jim ten kousek dovolené po celý rok na pravidelných kurzech  Tento případ jsem třeba já a nikdy bych netušila, že se budu tanci věnovat jednou profesionálně a budu mít to štěstí předávat jej dál.

SHAKIRA

Nebo možná i jiná osobnost či celebrita, která žačky inspiruje a motivuje se naučit takto tančit. Tančit jako Shakira jsem chtěla kdysi i já a i když už je to komerční celebrita, tančí nádherně a pokud vás motivuje začít s tancem, a zrovna břišním, tak jen dobře! Spousta z žaček totiž u tohoto tance zůstane roky a zjistí, že je to pohyb, který jim vždy chyběl.

ŽENSKOST

Nejčastější odpovědí je však ženskost! I když mě baví všechny odpovědi na otázku – co vás motivuje jít na kurz, tak tuhle mám nejraději. Já totiž v tomto tanci ženskost našla a zároveň samozřejmě i ve mě samotné. Vůbec se nedivím, že ženy postrádají ženskost – ať už si pod tím termínem představíme co chceme, pro mě je ženskost následující:

  • sebevědomí
  • nebát se projevit sebe samu = být sama sebou
  • nebát se své sexuality a projevit ji
  • žít svůj život takový, jaký chci já
  • a hlavně – sebelásku, přijetí se, dokázat si užít to co mám a být vděčná a laskavá k sobě a mému tělu

 

V našich končinách nejsme tolik zvyklé jen tak si tančit, vyjadřovat sexualitu, smyslnost… Jiné kultury to mají na denním pořádku – ženy v Egyptě od mala tančí orientální tanec, který je určitým a velmi pozitivním smyslem smyslný.

Původ toho, který děláme na kurzech u nás je především egyptský styl… MOMENT…. ono je víc stylů?

Možná vás zklamu v tom, že představa o kurzu je možná jiná než realita. Tím, že je tanec exotický a dá se říct tajemný a nesouvisí s naší společností, představa může být, že na kurzu se modlíme k egyptským bohům, zapalujeme vonné tyčinky a u toho zpíváme mantry a kroužívými pohyby pánví vyvoláváme déšť… Není to tak 

Ať už nazvete tanec orientální nebo břišní, jedná se o to samé, jen to má zakořeněné oba názvy. Původ toho, který děláme na kurzech u nás je především egyptský styl… MOMENT…. ono je víc stylů? 

Ano. Nejsignifikatnější vývoj zažil orientální tanec především v Egyptě v době tzv. Zlaté éry, kdy byla Káhira nazývána “Paříží blízkého východu”. V té době vzkvétal Egypt společensky, ekonomicky, ale právě taky kinematograficky a ve filmech tanečnice hrály významnou roli. Tyto tanečnice, často i herečky, mívaly kariéru mimo film a před filmem hlavně, v tzv. kabaretech. Už v 19. století do Egypta přišla móda z Evropy, kabarety, ve kterých se tančilo, zpívalo, odehrávali se tam cirkusová čísla aj. Díky tomu se tento tanec dostal ze společenských událostí a uzavřených oslav na velká pódia kabaretů a později do filmu.

Jelikož máme nejvíce zmapovaný Egypt, právě i historicky, tak čerpáme hlavně z tohoto stylu, který se vyvinul za posledních sto let. Nicméně i v dalších zemích se tančí a liší se právě tím “stylem”. Jinak se tančí v Egyptě, jinak v Turecku, jinak tančíme my evropanky… I když všichni tančíme stejné a podobné prvky, jsme ovlivněni jinou kulturou, zvyky, hudbou. Turecká hudba i její rytmy je hodně odlišná od egyptské a tanec už trošku vypadá jinak.

ZPĚT NA NÁŠ KURZ

I když někdy vonné tyčinky či svíčky používám, není to standardní záležitost ani povinnost. Používám je na navození uvolňující atmosféry, možná taky proto, abychom si tu dovolenou v Egyptě připomněli trochou jasmínu.  Nebo jen z čistě aromaterapetucikých účinků. Co ale prakticky?

STŮJ A BĚŽ

Na začátku kurzu se učíme stát a chodit! Zní to divně? Proto, že se učíme pro naše těla nové pohyby je třeba vědět, jak přenáším váhu, kde je střed těla, jak našlapuju. Je to základ, bez kterého se těžko naučíte pokročilou techniku. I tento tanec má svůj základní postoj, ten je prevencí a pomocníkem při určitých pohybech, neznamená to ale, že první lekce jen stojíme na místě!

KOORDINACE

Tenhle tanec je zvláštní v mnoha věcech a jednou z nich je právě to, že se tančí snad všemi částmi těla a to často najednou a to už vyžaduje dobrou koordinaci různých prvků, často děláme v rámci rozcvičky různé cviky, jak koordinaci posílit. Věřte nebo ne, ale oceníte to nejen na hodinách orientálního tance.

IZOLACE A STŘED

Úzce souvisí s koordinací, protože abych mohla hýbat hrudníkem i boky, ale úplně jiný pohyb, je třeba umět odizolovat pohyby tak, aby se nespojily v jedno. Izolaci nezvládneme tak, že uvolníme celé tělo, pomáhá tomu například i náš střed (core) a hluboké břišní svalstvo, které pokud netrénujeme, tak velmi často tiše spí – my se ho pokusíme probudit.

ŠIMI SEM, ŠIMI TAM

Samozřejmě se hlavně učíme ale typické prvky orientálního tance, které můžeme rozdělit na vlnivé – kroužky, osmičky, vlnky…, třesavé – různé šimi…, akcenty – ostré pohyby boků... Tyto typické prvky mají své názvosloví, ale jelikož nevznikalo vždy u zdroje, nejčastěji jsou to anglická slova, protože je pojmenovaly tanečnice za západu (konkr. můžeme jmenovat Jamilu Salimpour). Dále se setkáme s různými kroky a prostorovými pohyby, často jsou přejaty ze západních tanců např. i baletu – otočky, “arabesky”, pohyby paží apod.

CO MI KURZ DÁ?

Z kurzu pro začátečnice si pravděpodobně odnese každý něco trochu jiného – je třeba říct, že pokud se věnujete tanci rekreačně cca tu jednu lekci týdně, je nejdůležitější si to užít než znát každý prvek nazpamět. Přece jen ale žačky nejčastěji popisují, že se jim uvolnilo tělo, nebo naopak někde zase protáhlo, že je nebolí už záda či sedí a chodí víc narovnaně. To, co se naučíte a co vám zůstane do praktického života díky kurzům je nejvíce na vás samotných, protože lektorka vám ukáže jak na to, ale na vás je pak to využít ve svůj prospěch.

 

Závěrem bych chtěla říct, že je to komplexní tanec jako každý jiný, ale náročnější v tom, že je kulturně ovlivněný, hraje v něm roli mnohem víc než jen kroky a proto doporučuji se vzdělávat i teoreticky, k tomu mi slouží pro žačky Facebooková skupina, kde sdílím dobrovolné čtení, odkazy na videa, hudbu aj. Nebojte se tanec zkusit a i kdyby to měla být jen zábava – i to je správný cíl!