Sheyla - Orientální břišní tance

Sheyla je profesionální tanečnice a lektorka z Brna, kde pusobí již od roku 2006. Během své taneční kariéry a pobytu v zahraničí vyučovala a vystupovala i v zemích jako je Rakousko, Slovensko, Indie, Německo, Švýcarsko, Maďarsko, Polsko, JAR a další. V současné době vyučuje pravidelné kurzy v Brně a semináře po celé ČR i zahraničí. Orientálnímu (brišnímu) tanci se věnuje přes 10 let a kromě výuky také vystupuje na rodinných oslavách, firemních akcích a kulturních festivalech.

Tanec se stal jejím posláním a zaměřuje se proto i na osvětu a popularizaci orientálního (brišního) tance v České republice a je tak tvůrkyní mnoha projektů, které mají za cíl prezentovat tyto taneční styly v jejich umělecké a autentické podobě, podporovat a spojovat taneční komunitu a v neposlední řadě přiblížit veřejnosti tyto tance prostřednictvím vystoupení nebo výukou kurzu pro začátečnice, které mají skvelé zdravotní účinky pro ženy každého věku.

Čemu všemu se věnuje?

Lektorka

Výuce tance v podobě kurzů a seminářů se věnuji 10 let a vyučuji kurzy od začátečnic po pokročilé a profesionální kurzy. Klasické kurzy probíhají jednou týdně po dobu půl roku, pokročilé kurzy dělám častěji formou intenzivních víkendů. Semináře probíhají jednorázově o víkendech a semináře učím po celé ČR i SR a v zahraničí nejčastěji při festivalech. Tato výuka probíhá ve skupinách a jedná se vetšinou o veřejné kurzy. Intenzivně se věnuji spolupráci s tanečnicemi, které se připravují na soutěž (nebo vystoupení). Nejčastěji vytvářím choreografie nebo pracuji s choreografiemi, které si tanečnice samy připraví a pomáhám jim s tréninkem a přípravou ve všech smerech. Tato příprava probíhá čistě individuálně na žádost tanečnic, nikoliv v podobě kurzu. Cílem těchto lekcí je upravit choreografie tak, aby byla zaměřená na prvky, ve kterých tanečnice vyniká a naopak eliminovat ty, které se nehodí nebo nejsou její silnou stránkou. U etnických tanců se zaměřujeme na to, aby choreografie obsahovala typické prvky a naopak neobsahovala prvky, které do konkrétního tance nepatří.

Tanečnice

Vystupování se věnuji od roku 2006, kdy jsem začala tanec brát profesionálně a od té doby procestovala mnoho zemí a míst, právě díky tanci. Kromě festivalových vystoupení připravuji i komerční pro širokou veřejnost a zapojuji do vystoupení i krátké animační tance s diváky. Kromě sólového tance se věnuji i taneční skupině a to už přes 12 let. První taneční skupinu Al Fayyum Dancers jsem založila v roce 2006 s účelem prezentovat egyptské tance. Založila jsem ji také proto, že v té době v Brně nepůsobila skupina, do které bych se mohla přidat a která by se tomuto věnovala. Na vedení skupiny jsem se naučila spousty věcí a je to něco, co mě baví a vždy bude. Podařilo se nám v ČR uvést několik etnických tanců, dosáhly jsme na ocenění od uznávaných tanečníků na prestižních soutěžích. V současné době skupina pokračuje pod názvem Awaleem a věnujeme taktéž egyptským tancům v jejich přirozené podobě ale v jevištní stylizaci. Také jsme vytvořily svůj styl ``inspiraci Zlatou érou``, ve které máme již několik choreografií. Avšak soutěžení již nemáme na hlavním programu a cílíme více na vystoupení na kulturních festivalech a soukromých oslavách.

Organizátorka

První velké akce, které jsem zorganizovala byly Cairo Dreams v roce 2008 a Glamour Orient v roce 2009. Cílem bylo pozvat do Brna tanečnice z celé ČR, protože taková akce v Brně tehdy chyběla. Byla jsem ráda, že se mi podařilo začít s propojováním tanečnic a českých tanečních komunit. V roce 2010 se tyto akce samovolně a neplánovaně rozrostly na pětidenní a nově i mezinárodní festival Tales of Sahara, který pokračuje dodnes a koná se každý říjen (v roce 2017 se posunul na leden 2018). Další akce, které mají za účel osvětu orientálního tance mezi veřejností pořádám sporadicky a je to Orient Night. Menší taneční večer s možností prihlášení svého tanečního vstupu ať už jste jakkoliv zkušená tanečnice. Cílem je vytvořit prostor, kde si můžete zkusit vystupovat mezi diváky, vyzkoušet své nové číslo, získat nové známé a kontakty. Hlavně však můžeme společně ukázat veřejnosti, jak je orientální tanec pestrý! Mou další aktivitou, která vytváří prostor pro diskuzi a sdílení zkušeností/vědomostí je Konference tanečnic a lektorek, které se zabývají orientálním tancem. Akce se koná již od roku 2013 a setkávají se na ní profesionální tanečnice a lektorky z ČR i Slovenska. Program je rozdělen do bloků, kde přednáší především zkušené tanečnice o různých tématech, která se nás všech týkají.

Porotce v soutěži

Zasedla jsem v porotě mnoha soutěží a je to část mé práce, která mě velmi baví a to z mnoha důvodů. Zúročím zde svoje znalosti a dlouholeté zkušenosti, poznám nové talenty (kterým často právě na soutežích nabízím spolupráci) a vidím jak se taneční scéna v ČR proměnuje a v případě zahraničních soutěží vidím na jaké úrovni jsou tanečnice v jiných zemích. Na toto téma často přednáším na svých akcích a to jak o porotcování samotném tak o přípravě na soutež z pohledu soutěžící tanecnice. Jako porotce jsem se účastnila soutěží v ČR (Bornt to shimmy, Hvězda Orientu, Queen of Raks, Světlo Orientu, MČR pod CDO v Praze a zemském kole v Bohumíně aj.), na Slovensku (Liptov Orient, Pressburg aj.), v Německu (European Championship Frankfurt), v Polsku (Egyptian Fever)…

Výzkum

V egyptských etnických a folklórních tancích se vzdělávám od roku 2005 a absolvovala jsem několik cest po Egyptě s cílem vidět a naučit se tance v původním kulturním zázemí. Slovo výzkum není úplně přesné, nejsem bohužel student etnologie a tak se na cesty vydávám na vlastní pěst a dokumentaci dělám pouze pro osobní potřebu a pro mou výuku a semináre. Na základě mých cest a mnohaletých zkušeností jsem vytvořila Dílnu egyptského folklóru, kterou jsem poprvé uspořádala v září 2015 v Brně a Praze s účastí 50 tanečnic, opakování této dílny proběhlo o rok později v Brně a Bratislavě. V činnosti vzdělávání se v tomto oboru dále pokracuji.
Není co vytknout. Vše bylo parádní, jste plné energie, nadšení, dalo mi to opravdu hodne – motivaci, inspiraci a sílu do další práce.
Eva P.
účastnice intenzivního kurzu
Chtela bych Vám ješte jednou podekovat za bootcamp. Prijela jsem s hlavou narvanou novými nápady, inspirace, motivace. Potrebovala jsem nakopnout, protože jsem poslední dobou nemela moc príjemné tanecní období, ale vaší zásluhou jsem nabrala nový dech!!
Nikol P.
účastnice Bootcampu s Sheylou a Badriyah

více o sheyle

Jak jsem začínala s orientálním tancem 2003 – 2005

Orientálním tancum jsem se zacala venovat po mé první ceste do Egypta a to v kurzu Magdalény Skalníkové v Brne, která me uchvátila svou ženskostí a z jejich kurzu jsem vždy odcházela s nadšením a plná energie. Dodnes jsem jí vdecná za základy tance a za lásku k Orientu, kterou mi na svých kurzech predala. Díky ní jsem zacala sama vystupovat a následne i ucit mé první kurzy pro zacátecnice. Nedlouho potom jsem navštívila semináre Sary Abou Farhat, profesionálky na arabský folklór, která me velmi ovlivnila a díky ní jsem se zacala plne venovat folklóru predevším Egypta. Další duležitou událostí v mém tanecním vývoji byla návšteva Evropského orientálního festivalu v Duisburgu, kde jsem se mela možnost zúcastnit semináre s Jillinou a Amirem Thalebem, jejichž semináre stále ráda navštevuji.

Začátek mojí profesionální kariéry 2006

Nejvíce prelomový byl pro me rok 2006, kdy jsem se vydala do Egypta na festival Ahlan Wa Sahlan a mela jsem možnost poznat soucasný egyptský styl a také úžasné vystoupení tanecnice Asmahan, která je jedním z mých vzoru. Také se mi splnil jeden z mých tanecních snu, mohla jsem se ucit folklórní tance od tech nejpovolanejších a to Mahmuda Redy (zakladatel slavné The Reda Troupe) a Kamala Naima (vedoucího Kalmaya National Troupe), kterých si nesmírne vážím. Také jsem mela možnost videt egyptské folklórní soubory na živo a to patrí k mým nejsilnejším zážitkum pokaždé, když jedu do Egypta. Ve stejném roce jsem zacala ucit pravidelné kurzy v Brne pro zacátecníky a spolecne s tanecnicí Samiyou a Aini založila skupinu Al Fayyum Dancers, se kterou nyní jezdíme na vystoupení po celé Ceské republice i do zahranicí a získaly jsme již pres 10 prestižních ocenení za choreografii.

Cesta po Egyptě a práce v Indii 2007- 2008

V roce 2007 jsem zacala pravidelne vystupovat v restauraci Faraon a v léte téhož roku jsem podnikla dvoumesícní cestu do Egypta, kdy jsem se ucila na soukromých hodinách a seminárích egyptský styl a to napr. u Randy Kamel, Khaleda Mahmouda, Shallaby, Suhaily Salimpour nebo Khaery Mazin. Také jsem mela príležitost shlédnout unikátní show v Alexandrii v režii Mahmuda Redy, kdy jsem na jednom pódiu mela možnost videt folklórní tance ze všech koutu Egypta. Na tuto akci jsem se dostala díky Mohamedu El Hosseny, kterému jsem vdecná za toto pozvání! Mimo to jsem procestovala celý Egypt a to s úmyslem proniknout do této krásné kultury a poznat ten pravý Egypt, což mi nakonec i pomohlo ve studiu egyptského folklóru. Na podzim 2007 jsem získala umelecké angažmá v Indii, kde jsem vystupovala predevším na svatbách a firemních akcích. Pri tomto angažmá jsem soukrome studovala indické tance bollywood a bhangru, tance kterými jsme s Al Fayyum Dancers poté obohatily náš repertoár a které také ráda vyucuji. V tomto roce jsem jak sólove tak se skupinou zacala jezdit do Berlína na open stage a festival Bazar Oriental, kde si me všimla poradatelka Nabila Sabha, se kterou jsme od té doby v prátelství a která me po pár letech pozvala jako hosta na její akce a celou dobu podporuje moji kariéru. V roce 2008 jsme se s Al Fayyum Dancers zúcastnily prestižní souteže na Evropském festivalu Orientálního tance v Duisburgu u Leyly Jouvany, kde jsme se umístily v obou kategoriích ve kterých jsme soutežily.

Moje taneční a jiné aktivity 2009

V roce 2009 jsem prozatím ukoncila své angažmá v Indii a pokracuji v kurzech a seminárích nejen v Brne, také vystupuji na spolecenských a firemních akcích a stále trénuji skupinu Al Fayyum Dancers. V tomto roce jsem založila internetový casopis o orientálním tanci a kulture – Orient Express magazín, kde jsem šéfredaktorkou, k realizaci tohoto mého nápadu mi dodala odvahu Lenka Badriyah Zychová, která soucasne do magazínu prispívá a muj bratr Ondrej, díky kterému vubec magazín „fyzicky“ existuje. Nadále se vzdelávám na seminárích a soukromých hodinách napr. u Yasminy of Cairo, Virginie Mendez, Azizy nebo Sandry. Byla jsem také pozvána jako host i lektorka do Berlína na jedinecnou akci „Young BellyStars“ festival, který porádá Nabila Sabha, a který mel predstavit mladé nadejné tanecnice i tanecníky. V tomto roce získávám sólove a se skupinou nekolik prestižních ocenení na soutežích v Nemecku a Ceské republice. Na podzim jsem porádala show Glamour Orient v Brne s národním obsazením a zacala jsem porádat pravidelné orientální diskotéky v brnenských hudebních klubech s cílem dostat orientální tanec na prozatím „nevyužitá místa“, kde se setkává odborná i široká verejnost.

Cestování po světě 2010 – 2012

Úspešný byl i rok 2010, kdy jsem mela možnost hodne cestovat – v lednu jsem se vydala s dalšími ceskými tanecnicemi do Káhiry, kde jsme mely možnost navštívit vystoupení predních káhirských tanecnic i folklórní show, ale hlavne soukromé hodiny u Randy Kamel a Leily of Cairo. Byla jsem hostem na festivalu Oriswiss ve Švýcarsku, Mandragon v Polsku, Egyptian Fever v Polsku, Austrienta v Rakousku, také jsme se zúcastnili se skupinou festivalu Orient Expo v Madarsku a získali jsme se další ocenení na festivalu Liptov Orient na Slovensku a to 1.místo s choreografií Ghawazee a 3.místo s choreografií se závojem a cinelkami, dále 1.místo opet s choreografií Ghawazee, ale tentokrát v CR na festivalu Lets Dance, kde se mi dostalo opravdového uznání od Aidy Nour a Yousry Sharifa, kterého si opravdu cením. Se skupinou Al Fayyum Dancers jsme získaly již mnoho ocenení z celého sveta – Cr, Slovensko, Nemecko, Švédsko, USA. Rozhodla jsem se také porádat festival, poprvé s 5ti denním programem a mezinárodním obsazením (Suraiya, Delanna, Yalia, Miya Sabah…) a s názvem Tales of Sahara (Príbehy ze Sahary), protože hlavní tanecne – divadelní predstavení vytvárelo svojí koncepcí príbeh, na scénári a dramaturgii jsem spolupracovala s Járou Bártou, jeho hereckou partnerkou byla Markéta Kozová. Tento festival probíhá každý rok vždy druhý víkend v ríjnu a to v Brne, Ceské republice. Více o festivalu najdete ZDE.

V roce 2012 jsem byla prizvána do projektu Katky Krejcové „Top Czech bellydance Stars“ kde se predstavují nejlepší ceské tanecnice ve skupinové choreografii – videt mužete ZDE. V soucasnosti jsem se úcastnila jako profesionální porotkyne v nekolik soutežích v Polsku, na Slovensku, Nemecku, Cesku aj. Rozšírilo mi to rozhled ve výuce soutežních choreografiích a v prípravách na ne. Také jsem byla hostem festivalu Cairo Festival v Budapešti a Orient Expo ve Frankfurtu.

Cestování po světě 2013 – současnost

V roce 2013 jsem se úcastnila také festivalu v Jižní Koreii, kde jsem vyucovala po boku dalších 30 lektoru jako je Aida Nour, Momo kadous, Manca Pavli aj. Také jsem spoluorganizovala veletrh tance Dance Life Expo, který se konal v Brne roku 2013 a kde jsem mela na starost sekci orientálního tance. V tomto roce jsem také zacala porádat intenzivní víkendové kurzy a to v Brne, Bratislave a Praze. Tyto kurzy pretrvávají do soucasnosti a zamerují se na pokrocilé tanecnice a lektorky. Byla jsem pozvána do Vídne na výuku a vystoupení pri akci Oriental Secrets, do Vyškova na Tisíc a jednu noc a poprvé jsme spolecne s Badriyah usporádali intenzivní tréninkový víkend – Orient Bootcamp v Telci, kam prijely tanecnice z celé CR i Slovenska.

V roce 2014 jsem byla pozvána do Recka na festival LDB, kde jsem vystupovala a vyucovala seminár. Také jsem byla prizvána k úcasti na Sen noci orientálnej v Bratislave a na Presburg Dance Fest v Bratislave. V tomto roce jsem mela tu cest absolvovat intenzivní výukový víkend se Sahrou Saedou, která se venuje výzkumu etnických, folklórních tancu v Egypte. Byla je nádherná zkušenost a velká dávka motivace. Roku 2015 jsem založila novou tanecní skupinu Awaleem. Taky jste me mohli potkat jako lektorku a vystupující na Dance Festival Zlín, taktéž na Dance Cafe v Bratislave nebo se skupinou a Top Czech Bellydaners na Gala Oriental pri festivalu Lets Dance. Vycovala jsem také na Letní škole v Hronove, akce, kterou porádá tanecnice Sahar. V roce 2015 jsem se vydala na intenzivní výuku do Španelska k tanecnici Nesme do Madridu, kde jsem se týden školila v technice Mahmouda Redy, slavného egyptského choreografa. Do Madridu k Nesme jezdím dodnes, je mou velkou inspirací a samotné Španelsko si me získalo svou krásnou atmosférou. V roce 2016 jsem mela možnost vystupovat v Nemeckém Osnabrucku se živou hudbou úžasné kapely Mazikatea, díky Delanne za pozvání! Kathreen Deruet me prizvala k lektorování na jejím programu Tancím, tedy jsem a nádale také pokracuji v prekladu doktorátu Faridy Fahmy o práci Mahmouda Redy, v mých kurzech, projektech a v prípravách na Tales of Sahara.
Aktivity sdružení Orient Vision o.s. 2010 – soucanost

Ve roce 2010 jsem stihla založit i obcanské sdružení Orient Vision o.s. a to spolu s Terezou Dvorákovou, která mi pomohla uskutecnit festival Tales of Sahara a díky jejím zkušenostem z jejího oboru bylo vše o moc jednodušší. Tretí osobností ve sdružení byla Lenka Badriyah Zychová, která také vypomohla na festivalu a to prednáškami, organizací a moderování open stage a koordinací souteže „Queen of Baladi“. V soucasnosti sdružení porádá mnoho aktivit na osvetu orientálního tance v Brne a Jihomoravském kraji. Spolupracujeme se studenty škol, s cizinci ze tretích zemí na projektu pro podporu integrace a dalšími organizacemi, kde prezentujeme orientální tanec široké verejnosti a snažíme se tak o lepší reputaci tohoto tance. V roce 2013 jsem také v rámci sdružení usporádala první úspešnou konferenci orientálních tanecnic, která se bude opakovat každý leden. Má za cíl sdílet informace, vzdelávat se navzájem rešit duležité otázky. Na základe toho vznikl Etický kodex orientální tanecnice. V roce 2013 jsme se úcastnily evropského projektu na podporu integrace a usporádali nekolik osvetových kulturních akcí po Jihomoravském kraji, kde si lidé mohli vyzkoušet ruzné etnické tance a podívat se na ruzné prednášky. Sdružení nadále pokracuje predevším v organizaci Tales of Sahara festivalu.

Proč tančím a co můžu nabídnout

Orientální tanec me uchvátil mnohým a brzy jsem se mu zacala venovat intenzivne a profesionálne. Díky tanci mohu predávat mé bohaté zkušenosti dalším studentkám a kolegyním lektorkám, pomáhám s prípravou na souteže, tvorím skupinové choreografie, vyucuji potrebné teoretické prednášky nejduležitejších informací pro tanecnice a hlavne díky tanci mohu cestovat po svete, kde vystupuji a vyucuji a zároven se mnoho naucím a procestuji ruzné svetové kultury. S tancem a za tancem jsem se vydala již do techto zemí: Ceská republika, Slovensko, Polsko, Nemecko, Rakousko, Švýcarsko, Madarsko, Itálie, Indie, Jižní Korea, Jihoafrická republika… Moje lekce a semináre jsou vždy nabité informacemi, technicky nárocné a pokud cas dovoluje nezapomínám ani na jedinecnost projevu každé úcastnice. Krome jednotlivých semináru vyucuji speciální víkendové semináre, intenzivní tanecní bootcampy, soukromé lekce, pravidelné lekce a také trénuji tanecnice a skupiny na souteže a vystoupení. Vše me velmi baví a vše se snažím vždy pripravit dle prání a žádostí studentek. V soucasné dobe pripravuji online prednášky – webináre.