Sheyla je profesionální tanečnice a lektorka z Brna, kde působí již od roku 2006. Během své taneční kariéry a pobytu v zahraničí vyučovala a vystupovala i v zemích jako je Rakousko, Slovensko, Indie, Německo, Švýcarsko, JAR a další. V současné době vyučuje v Brně a příležitostně ve Vídni, Bratislavě a Praze. Orientálnímu (břišnímu) tanci se věnuje přes 10 let a kromě výuky také vystupuje na rodinných oslavách, firemních akcích, kulturních festivalech a také pravidelně vystupuje v orientálních restauracích.

Tanec se stal jejím posláním a zaměřuje se proto i na osvětu a popularizaci orientálního (břišního) tance v České republice a je tak tvůrkyní mnoha projektů, které mají za cíl prezentovat tyto taneční styly v jejich umělecké a autentické podobě, podporovat a spojovat taneční komunitu a v neposlední řadě přiblížit veřejnosti tyto tance prostřednictvím vystoupení nebo výukou kurzů pro začátečnice, které mají skvělé zdravotní účinky pro ženy každého věku.

Čemu se aktuálně věnuji?

  • Organizace vzdělávacích kulturních událostí

První velké akce, které jsem zorganizovala byly Cairo Dreams v roce 2008 a Glamour Orient v roce 2009. Cílem bylo pozvat do Brna tanečnice z celé ČR, protože taková akce v Brně tehdy chyběla. Byla jsem ráda, že se mi podařilo začít s propojováním tanečnic a českých tanečních komunit. V roce 2010 se tyto akce samovolně a neplánovaně rozrostly na pětidenní a nově i mezinárodné festival Tales of Sahara, který pokračuje dodnes a koná se každý říjen. Další akce, které mají za účel osvětu orientálního tance mezi veřejností pořádám 3 do roka a je to Orient Night. Menší taneční večer s možností přihlášení svého tanečního vstupu ať už jste jakkoliv zkušená tanečnice. Cílem je vytvořit prostor, kde si můžete zkusit vystupovat mezi diváky, vyzkoušet své nové číslo, získat nové známé a kontakty. Hlavně však můžeme společně ukázat veřejnosti, jak je orientální tanec pestrý! Mou další aktivitou, která vytváří prostor pro diskuzi a sdílení zkušeností/vědomostí je Konference tanečnic a lektorek, které se zabývají orientálním tancem. Akce se koná již od roku 2013 a setkávají se na ní profesionální tanečnice a lektorky z ČR i Slovenska. Program je rozdělen do bloků, kde přednáší především zkušené tanečnice o různých tématech, která se nás všech týkají.

  • Vedení taneční skupiny Awaleem

První taneční skupinu Al Fayyum Dancers jsem založila v roce 2006 (více se dočtete níže) s účelem prezentovat egyptské tance. Založila jsem ji také proto, že v té době v Brně nepůsobila skupina, do které bych se mohla přidat a která by se tomuto věnovala. Na vedení skupiny jsem se naučila spousty věcí a je to něco, co mě baví a vždy bude. Podařilo se nám v ČR uvést několik etnických tanců, dosáhly jsme na ocenění od uznávaných tanečníků na prestižních soutěžích. V současné době skupina pokračuje pod názvem Awaleem a věnujeme se totéž a to je egyptským tancům v jejich přirozené podobně v jevištní stylizaci. Avšak soutěžení již nemáme na hlavním programu a cílíme více na vystoupení na kulturních festivalech a soukromých oslavách.

  • Porotcování soutěží

Zasedla jsem v porotě mnoha soutěží a je to část mé práce, která mě velmi baví a to z mnoha důvovů. Zúročím zde svoje znalosti a dlouholeté zkušenosti, poznám nové talenty (kterým často právě na soutěžích nabízím spolupráci) a vidím jak se taneční scéna v ČR proměnuje a v případě zahraničních soutěží vidím na jaké úrovni jsou tanečnice v jiných zemích. Na toto téma často přednáším na svých akcích a to jak o porotcování samotném tak o přípravě na soutěž z pohledu soutěžící tanečnice. Jako porotce jsem se účastnila soutěží v ČR (Hvězda Orientu, Queen of Raks, MČR pod CDO v Praze a zemském kole v Bohumíně aj.), na Slovensku (Liptov Orient, Pressburg aj.), v Německu (European Championship Frankfurt), v Polsku (Egyptian Fever)…

  • Příprava (koučování) na soutěž a soukromé lekce

Intenzivně se věnuji spolupráci s tanečnicemi, které se připravují na soutěž (nebo vystoupení). Nejčastěji vytvářím choreografie nebo pracuji s choreografiemi, které si tanečnice samy připraví a pomáhám jim s tréninkem a přípravou ve všech směrech. Tato příprava probíhá čistě individuálně na žádost tanečnic, nikoliv v podobě kurzů. Cílem těchto lekcí je upravit choreografie tak, aby byla zaměřena na prvky, ve kterých tanečnice vyniká a naopak eliminovat ty, které se nehodí nebo nejsou její silnou stránkou. U etnických tanců se zaměřujeme na to, aby choreografie obsahovala typické prvky a naopak neobsahovala prvky, které do konkrétního tance nepatří.

  • Výuka orientálního tance

Výuce tance v podobě kurzů a seminářů se věnuji 10 let a vyučuji kurzy od začátečnic po pokročilé a profesionální kurzy. Klasické kurzy probíhají jednou týdně po dobu půl roku, pokročilé kurzy dělám častěji formou intenzivních víkendů. Semináře probíhají jednorázově o víkendech a semináře učím po celé ČR i SR a v zahraničí nejčastěji při festivalech. Tato výuka probíhá ve skupinách a jedná se většinou o veřejné kurzy.

  • „Výzkum“ etnických tanců Egypta

V egyptských etnických a folklórních tancích se vzdělávám od roku 2005 a absolvovala jsem několik cest po Egyptě s cílem vidět a naučit se tance v původím kulturním zázemí. Slovo výzkum není úplně přesné, nejsem bohužel student etnologie a tak se na cesty vydávám na vlastní pěst a dokumentaci dělám pouze pro osobní potřebu a pro mou výuku a semináře. Na základě mých cest a mnohaletých zkušeností jsem vytvořila Dílnu egyptského tance, kterou jsem poprvé uspořádala v září 2015 v Brně a Praze s účastí 50 tanečnic, opakování této dílny proběhlo letos v Brně a Bratislavě. V činnosti vzdělávání se v tomto oboru dále pokračuji.

V jakých projektech jste mě mohli vidět?

Moje kariéra rok za rokem